¦ Svobodná spoklová republika Kraví hora

Jediný státní útvar, jehož měna je kryta vínem!

Jde o recesistickou vinařskou republiku, jejíž prehistorie sahá až do osmdesátých let minulého století. Tehdy starosta Bořetic přišel na výroční schůzi zahrádkářského svazu s nápadem, aby si vinaři pod Kraví horou založili vlastní stát, přilákali turisty a samozřejmě užili hodně legrace. Myšlenka pak několik let zrála, a když byly na přelomu tisíciletí dokončeny v obci velké investiční projekty, nastal čas k její realizaci.

Republika byla vyhlášena zvolením prezidenta a vlády dne 12. 11. 2000 souběžně s volbami do Senátu a krajských zastupitelstev.  Ustanovení výkonné moci Svobodné spolkové republiky Kraví hora probíhalo metodou přímé volby následujícím způsobem: Kdo získal nejvíce hlasů, stal se prezidentem, kdo druhý nejvyšší počet hlasů, získal funkci předsedy vlády a zbývajících osm úspěšných kandidátů si rozdělilo ministerské posty.

 

A proč spolková republika?

Protože areál vinných sklepů pod Kraví horou má tři části: Zahraničí (sklepy 2 metry za hranicí katastrálního území Bořetice), Hliníky a Kraví hora, která je největší.
Úkoly prezidenta a vlády úzce souvisejí s faktem, že Kraví hora je republikou vinařů. Státní agenda se tak týká především vinařství a vinohradnictví. Volení zástupci vinohradníků organizují výjezdy za vinařskými zkušenostmi do sousedního Rakouska, žehnání mladému vínu roku, pořádají výstavy vín, odborné přednášky (profesora Krause a dalších specialistů) a zvou nejlepší vinaře z Břeclavska na řízené degustace vín spojené se zasvěceným výkladem o jednotlivých odrůdách od pěstování až po lahvování.
Vinařská Svobodná spolková republika Kraví hora disponuje vším, co od moderního evropského státu očekáváme. Má svůj znak a vlajku (ano, tušíte správně, že ústředním motivem je vinná réva) oficiálně uznané podvýborem pro heraldiku a vexilologii poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Má svou hymnu „Bořetické Kraví hory“ a dokonce i vlastní měnu „kravihorec“, která je kryta vinným pokladem republiky. Možná to není ta nejtvrdší valuta světa, ale chutě, vůně a zážitky, které tvoří její hodnotu, jsou k nezaplacení!

Na jižním úpatí Kraví hory zde moravští vinaři na ploše necelého hektaru vystavěli v průběhu staletí 280 malebných vinných sklípků a vytvořili tak místo s jedinečnou atmosférou zvoucí k romantickým procházkám. Areál sklepů leží přímo pod vinicemi náležejícím k proslulé viniční trati Kraví hora. Že se nacházíte skutečně v samém srdci vinařského kraje poznáte například podle toho, že se zde křižují hned tři vinařské cyklostezky – Modrohorská, André a Moravská vinná stezka. Nebo podle svérázné a veselé povahy místních obyvatel, kteří na zdejším území vyhlásili Svobodnou spolkovou republiku Kraví hora. Ale hlavně podle vinohradů rozlévajících se, kam až oko dohlédne. Je to krásné místo, plné slunce, dobré nálady a skvělého vína.