¦ Obec Bořetice a okolí

Historie obce Bořetice

První zmínka o obci je z roku 1222, kdy je v Přítlucké listině jmenován dědičný rychtář Vít „z Poraticz“. A z roku 1335 pochází první zmínka o zdejším vinařství.

Třicetiletá válka v letech 1618–1648 znamenala pro kraj v okolí Bořetic pohromu, neboť ves patřila k nejvíce zničeným sídlištím na teritoriu nynějšího okresu Břeclav. V roce 1763 při prvním sčítání lidu za Marie Terezie žilo v obci 320 osob v 76 rodinách. Podle aktuálních údajů žije v současné době v Bořeticích 1 333 obyvatel v 511 domech.

Nejstarší vinorodé tratě leží severně od obce na stráních obrácených na jih. Protože vinice od vsi oddělovaly vody jezera a rybníky, byly zde v Kravích horách, Dolních i Horních, vykopány sklepy. Ty sloužily obyvatelům i při nebezpečí ve válečných dobách.

Vinařství silně ovlivnili habáni, kteří v obci pobývali v šestnáctém století.  Názvy vinařských tratí se nám dochovaly ze středověku v nezměněné podobě a vždy byly české: Dolní a Vrchní Kraví hora, Kácary, Olbramy, Hora Dlouhý, Hora Bočky a Novosády.

Kraví Hora

Vinařskou dominantou obce Bořetice je malebná vesnička vinných sklípků pod Kraví horou, která se nachází zhruba půl kilometru severozápadně od samotné obce. Je zde něco kolem 260 sklepů, v nichž se skrývají vína, která dosahují vynikajících kvalit.

V roce 2000 si zdejší vinaři založili recesistickou „Svobodnou spolkovou republiku Kraví hora“, která organizuje vinařské, kulturní a recesistické akce. Tato „republika vinařů“ má své sídlo ve vinném sklepě, který obec Bořetice před pár lety koupila a dobudovala. Recesistická „kravihorská republika“ přispívá nemalou měrou k propagaci vinařství a turistiky v našem regionu.

Rozhledna Kraví Hora

Nad Kraví horou byla v roce 2006 vybudována nová dřevěná rozhledna. Více než dvanáctimetrová stavba, má čtyři podlaží a zastřešený ochoz. Z rozhledny, jako na dlani, uvidíte spoustu vinařských vesniček, vinařských tratí a směrem ke Kobylí i přírodní rezervaci Zázmoníky. Nabídne se vám také neobvyklý pohled na Novomlýnské nádrže z výšky a na Pálavu.

Bořetická rozhledna leží přímo na trati turistické i cykloturistické stezky Modré hory a v bezprostřední blízkosti cyklostezky Krajem André.